راه‌اندازی شبکه اشیاء ایران/تهران

شبکه اشیاء (The Things Network با آدرس وبگاه thethingsnetwork.org) حرکتی بین‌المللی با هدف ایجاد یک شبکه آزاد مبتنی بر جمع‌سپاری برای اینترنت اشیاء در نقاط مختلف دنیا می‌باشد که توانست عنوان نوآوری برتر در حوزه اینترنت را نیز در سال ۲۰۱۵ از Internet Society کسب کند. با توجه به ماموریت کنونی تاراکسا (Connecting Things to Life) و نظر به هماهنگی‌های صورت گرفته، هم‌اکنون شاخه ایران-تهران این حرکت آغاز بکار کرده است و ان‌شاء‌الله بزودی بخش آغازین شبکه در تهران راه‌اندازی خواهد شد.
برای آشنایی بیشتر با اهداف ما می‌توانید به صفحه اختصاصی‌مان به آدرس thethingsnetwork.org/c/tehran مراجعه کرده و یا اسلایدهای ذیل را مرور نمایید. همچنین بزودی صفحه اختصاصی «شبکه اشیاء ایران» نیز به آدرس thethingsnetwork.ir آغاز بکار خواهد کرد.

از آنجایی‌که TTN یک حرکت مبتنی بر Community است، صمیمانه از هر گونه مشارکت علاقمندان در تسریع روند توسعه استقبال می‌کنیم. لطفا برای پیوستن به ما، حمایت از TTN و یا ارایه خدمت بر روی شبکه، از اینجا ارتباط برقرار فرمایید.

بروزرسانی (۳۱ فروردین ۹۴): راه‌اندازی نخستین درگاه اتصال (گیت‌وی)

«شبکه اشیاء» تهران/ایران (TTN IR) به اطلاع می‌رساند، نخستین Gateway (درگاه اتصال) ویژه این شبکه در منطقه نارمک تهران راه‌اندازی شد. این گیت‌وی که به عنوان بخشی از حرکت جهانی The Things Network, TTN راه‌اندازی و توسط تاراکسا (بنیان‌گذار حرکت TTN در ایران/تهران) مهیا شده است، نخستین گیت‌وی این شبکه در منطقه خاورمیانه می‌باشد.
map

[توجه: شما می‌توانید تازه‌ترین خبرها پیرامون شبکه اشیاء را از لینک http://thethingsnetwork.ir دنبال کنید.]
«
شبکه اشیاء» حرکتی است که به منظور ایجاد یک شبکه‌ جهانیِ باز (Open)، غیرمتمرکز (Decentralized)، مبتنی بر جمع‌سپاری (Crowd-Sourcing) و همکاری عمومی راه‌اندازی شده است. این شبکه در بخش دسترسی رادیویی از فناوری نوین LoRa بهره می‌برد. LoRa در کنار SigFox یکی از دو فناوری اصلی دسترسی رادیوییِ با توان پایین و برد بالا (Low Power, Wide Area – LPWA) است که در باندهای فرکانسی بدون نیاز به مجوز عمل می‌کند و نسبت به رقیب خود از آزادی عمل بیشتر و همچنین امکان برقراری اتصال دوطرفه با نرخ داده بالاتر برخوردار است.

تهران یکی از پنج شهر با توسعه سریع TTN
شروع حرکت TTN در تهران، از اواخر پاییز سال گذشته کلید خورد و شاخه تهران عملاً از اولین ماه میلادی سال جاری در لیست شهرهای این شبکه جهانی قرار گرفت.
ttn-map

در تور بین‌المللی معرفی این شبکه نیز (اسفند ماه سال ۹۵)، شاخه تهران در کنار انتایرو، منترآل، سن‌دیگو و کال‌گری به عنوان یکی از ۵ شاخه با سرعت رشد بالا (fast growing communities) معرفی شد(+).

«شبکه اشیاء»، یک اکوسیستم پویا
همان‌طور که از معرفی شبکه اشیاء بر می‌آید، TTN در واقع یک اکوسیستم است که فناوری تنها بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. جذب همکاری و حمایت شرکت‌ها و سازمان‌های علاقمند به منظور کمک به گسترش شبکه، در کنار توسعه همزمان زیرساخت شبکه و نهایتاً معرفی شبکه به کارآفرینان و مجموعه‌های نوپا برای توسعه خدمات خود بر بستر آن، فعالیت‌های اصلی هستند که در جامعه TTN دنبال می‌شود. نتیجه نهایی نیز ایجاد شبکه‌ای است که هم شرکت‌های بزرگ‌تر و حامی توسعه آن و هم شرکت‌های نوپا، امکان بهره‌برداری از آن را خواهند داشت. شبکه‌ای که اگر هر یک از این مجموعه‌ها بطور جداگانه قصد راه‌اندازی آن را داشت، علاوه بر نیاز به سرمایه‌گذاری و هزینه‌های جاری (CAPEX & OPEX) بسیار بیشتر، سرعت توسعه پایین‌تری داشته و در نهایت نیز بخش قابل توجهی از ظرفیت آن بدون بهره‌برداری خالی می‌ماند.

شبکه اشیاء، شبکه‌ای مکمل
شبکه اشیاء نمی‌خواهد رقیب شبکه‌های کنونی ثابت و سیار باشد، بلکه قرار است تا به عنوان شبکه‌ای مکمل این دو، جای خالی خود را پر کند. TTN این امکان را فراهم می‌کند تا کاربردهایی که پیش‌تر بدلیل هزینه‌های بالای اتصال، امکان بروز و ظهور نمی‌یافتند، حالا عملی شوند.
شبکه اشیاء در حقیقت شبکه‌ای غیرانتفاعی است که به جز هزینه‌های پایین سرمایه‌گذاری و اجرایی، هزینه دیگری در بر ندارد و هدف از توسعه آن درآمدزایی مستقیم نیست. ما معتقدیم ایجاد چنین شبکه‌ای می‌تواند بستری شود تا شرکت‌ها و افراد خلاق با ارایه خدمات نوآورانه خود، از آن‌ها کسب ارزش کنند. چیزی که تا پیش از این و در دنیای نرم‌افزار، به نوعی شاهدش بودیم، اما در حوزه ارتباطات و Telecom جایش خالی بود.

با ما همراه شوید
اگر شما نیز مایلید تا با کامینیوتی تهران/ایران همکاری داشته باشید، به عنوان یک حامی به توسعه شبکه کمک کنید و یا صرفا خدمات خود را بر بستر شبکه TTN ارایه دهید، لطفاً از طریق آدرس ایمیل info@thethingsnetwork.ir با ما ارتباط برقرار فرمایید. همچنین ان‌شاء‌الله به زودی کنفرانسی به منظور معرفی شبکه اشیاء برگزار خواهد شد که می‌توانید آخرین اطلاعات مربوط به آن را از صفحه TheThingsNetwork.ir یا thethingsnetwork.org/c/tehran دنبال کنید. اگر هم در سایر شهرهای ایران هستید و فکر می‌کنید توانایی لازم برای آغاز این حرکت را دارید، می‌توانید به ما پیام دهید تا با همراهی یکدیگر این حرکت را گسترش دهیم. هدف نهایی ما این است تا جامعه‌ای در ایران ایجاد شود تا در عین همکاری کامل با شبکه بین‌المللی TTN، بتواند با خودکفایی نسبی در حوزه فناوری‌ها و توسعه شبکه، بر چالش‌های احتمالی پیش رو غلبه کند.

تاراکسا، ارایه‌دهنده خدمات اختصاصی اینترنت اشیاء
اگر نیازمند خدمات اختصاصی اینترنت اشیاء اختصاصی خود هستید، تاراکسا (گروه آغازگر شبکه اشیاء ایران، تولیدکننده گیت‌وی و تجهیزات انتهایی و همچنین پلتفرم توسعه IoT) می‌تواند به عنوان ارایه‌دهنده راهکار end-to-end در کنار شما باشدکافی است با ما تماس بگیرید (لینک صفحه تماس با ما). ماموریت ما در تاراکسا ارایه راهکارهای فنی ویژه خدمات نوین ارتباطی است؛ بطور خاص، اینترنت اشیاء یکی از حوزه‌های اصلی است که تاراکسا به عنوان یکی از شرکت‌های پیشروی منطقه بر روی آن متمرکز شده است (درباره ما).

بیشتر: متن خبر راه‌اندازی نخستین درگاه اختصاصی اینترنت اشیاء

Tehran_01_gateway(نمایی از نخستین گیت‌وی آزمایشی راه‌اندازی‌شده که در ادامه نسخه‌های صنعتی آن نیز توسعه یافت)